Analytics’te Görünümler Nasıl Oluşturulmalı?

Google Analytics’te bir Web sitesine ait görünümleri oluştururken o sitede yer alan subdomain ya da subfolderları tek bir izleme kodu ile takip etmek daha sağlıklıdır. Subdomain ve subfolderlar bir yana, sitenize gelen trafiği cihazlara göre ölçmek de büyük avantajdır. Sadece mobil cihazlardan gelen trafiği, sadece masaüstü cihazlardan gelen trafiği ve sadece tabletlerden gelen trafiği ölçmek size birçok anlamda avantaj ve veri okumada kolaylık sağlar. Analytics hesabımızda olması gereken görünümleri ve bu görünümleri oluştururken kullanmamız gereken filtreleri aşağıda açıklamaya çalıştık.

1- Web sitenize gelen trafiği doğru bir şekilde analiz etmek için muhakkak filtreleme yapmanız gerekmektedir. Filtrelenmiş bir görünüm oluşturarak botlardan ve sürekli boş trafik gönderen kaynaklardan kurtulursunuz. Verilerinizi manipüle edebilecek bütün kaynaklardan arındırılmış bir görünüm elde etmelisiniz.

2- Muhakkak bir de filtresiz profil oluşturmalısınız ve bu görünümde hiçbir filtre kullanmamalısınız. Bu sayede sitenize gelen bütün trafiği ekstradan görme ve filtrelediğiniz trafiği de karşılaştırma şansınız olur.

3- IP filtreleme yaparak şirket ya da ofis çalışanlarının, yazılım ekibinin, call center çalışanlarının ya da bayilerinizin yaratacağı trafiği ve sizi yanıltabilecek kullanıcı davranışlarını da filtrelemiş olursunuz. IP filtreleme ile ilgili bilgileri ilgili yazımızda bulabilirsiniz.

4- Cihaz görünümlerini ayrı ayrı takip ederek farklı cihazlardaki kullanıcı davranışlarını daha iyi analiz edebilirsiniz. Masaüstü, tablet ve mobil cihazlardaki verileri kullanarak reklam yaparken yapacağınız hedefleme yöntemlerini belirleyebilir, kullanıcı akış diyagramlarına göre farklı modüller geliştirebilirsiniz. Sadece masaüstü Analytics takibi, sadece mobil site Analytics takibi ve Responsive site Analytics takibi için gerekli filtreleri ilgili yazılarda bulabilirsiniz.

5- Varsa subdomain ve subfolderları ayrı ayrı takip etmelisiniz. En çok kullanılan subdomain ve subfolder yapısı blogları olan kurumsal siteler ya da e-ticaret siteleridir. Analytics’te subdomain ve subfolder takibi ile ilgili yazımızdan gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

6- Cross Device takibi için de ayrı bir görünüme ihtiyacınız olacak. Bir kullanıcının tüm cihazlarındaki davranışını izleyebilme imkânı veren Google Analytics, bunu ayrı bir görünümle takip etmenizi zorunlu kılıyor. Cihazlar arası raporlar görünümünü ilgili kaynaktaki yönergeleri takip ederek aktif edebilirsiniz.

7- Web siteniz C2C tarzında bir yapıya sahipse, yani gittigidiyor.com, sahibinden.com, arabam.com gibi kullanıcının hem ilan ya da ürün yayına aldığı hem de işlem gerçekleştirdiği bir yapınız varsa kesinlikle bir panel görünümünüz olmalı ve bunu diğer kullanıcı davranışlarından ayrıştırmalısınız. Sadece panelinize giren kullanıcıları takip ederek onların davranışlarını analiz etmeniz gerekmektedir.

8- Ödeme yöntemine göre kullanıcılar farklı davranışlar gösterebilir. Her ne kadar bu kısmı segmentlerle takip edebiliyor olsak da Analytics bazı kırılımlarında verileri %100 doğru vermeyebiliyor. Bu nedenle de farklı ödeme yöntemi ile alışveriş yapan kullanıcıları farklı görünümlerle takip etmek onlarla ilgili daha doğru verilere ulaşmamıza yardımcı olacak ve onlara yönelik geliştirilecek site içi pazarlama faaliyetlerine katkı sağlayacaktır.

Google Analytics’te takip etmek istediğiniz bir domainin altındaki tüm subdomain ve subfolderları tek bir kod ile takip etmek her zaman daha avantajlı ve sağlıklı olur.

Berkan Bağcı

2014 Haziran - 2016 Eylül tarihleri arasında Teknokrasi'de Online Pazarlama Stratejisti olarak çalıştım. Eylül 2016 - Şubat 2018 arasında da Milliyetemlak.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım. Şubat 2018 - Şubat 2019 arasında Optdcom'da Analytics Direktörü olarak çalıştım. Şu anda da kurucusu olduğum ommetrics'te büyüme danışmanlığı üzerine hizmet veriyoruz. 2006 yılından beri üreterek emek verdiğim İnternet sektöründe Google Analytics, Google Tag Manager ve diğer ölçümleme araçları ile ilgili bildiklerimi ve tecrübe ettiğim konuları burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.

This Post Has 2 Comments

    1. Buna geniş cevap vermek için hem sitenizi hem de Analytics hesabınızı çok detaylı incelememiz gerekir elbette. Fakat ilk etapta kesinlikle filtreli ve filtresiz görünümlerinizi ayırmanızı tavsiye ediyorum. Bununla birlikte cihaz kategorinize göre de görünümlerinizi oluşturmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara