Responsive

Responsive Sitelerde Ekran Performansları Nasıl Ölçülür?

Responsive sitelerdeki Google Analytics kurgusunun nasıl olması gerektiğini daha önce Responsive Sitelerin Analytics Kurguları Nasıl Olmalı? adlı yazımızda iletmiştik. O, görünümleri düzenleyen bir yazıydı. Şimdi ise direkt olarak ekran performanslarının nasıl ölçülmesi gerektiği hakkında yardımcı olacağız.

Ekran performanslarını ölçme konusunda bize Google Tag Manager ve dataLayer yardımcı olacak.

Her şeyden önce sitemiz için belirlememiz gereken bir kural var. Bu kural da hangi ekran çözünürlüğünün hangi grup altında toplanması gerektiğiyle ilgili.

Örneğin biz bir projemizde ekran çözünürlüklerini S, M, L, XL olarak ayırdık. Her bir grubun kendi içinde kuralları var. Aşağıda örnek bir dataLayer var. Bu dataLayer’ın içinde hangi ekran çözünürlüğünde hangi grubun çalıştığını ve ekranın yatay mı yoksa dikey mi olduğunu görebiliriz. Ben biraz detaycı olduğum için ilk etapta kullanmayacak olsam da ölçüleri de istemiştim 🙂 Bu dataLayer’ı front-end developer’ınızdan talep edebilirsiniz.

height: "610"
width: "1680"
screenResolution: "1680x610"
screenSize: "XL"
screenType: "Horizontal"

Sayfa açıldığında bu dataLayer’ı çalıştırırsanız Google Analytics ile birlikte çalışan event üzerinden bu bilgileri GA’ya iletebilirsiniz. Peki nasıl?

Öncelikle ekran bilgilerinin her birini değişken olarak Google Tag Manager’a tanımlamanız gerekiyor. Bu bilgiler size dataLayer ile geldiği için GTM’ye tanımlamak oldukça kolay. Aşağıda bir örnek paylaştım.

dataLayer örneği

Bu değişkenleri tanımladıktan sonra bunları Google Analytics’e aktarmamız gerekecek. Bunu da custom dimension ile yapacağız. Google Tag Manager’dan Google Analytics’e custom dimension verilerini iletmek oldukça kolay. Konuyla ilgili yazımızı okuyabilirsiniz: Custom Dimensions Nedir?

Bu geliştirmeleri yaptıktan sonra bir segment oluşturursanız aşağıdaki ekran görüntüsüne benzer bir durum elde edebilirsiniz.

ekran performansı örneği

Ekran performansınızı bu şekilde daha doğru ölçebilir, geliştirmeleriniz bu yönde ilerletebilirsiniz.

Berkan Bağcı

2014 Haziran - 2016 Eylül tarihleri arasında Teknokrasi'de Online Pazarlama Stratejisti olarak çalıştım. Eylül 2016 - Şubat 2018 arasında da Milliyetemlak.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım. Şubat 2018 - Şubat 2019 arasında Optdcom'da Analytics Direktörü olarak çalıştım. Şu anda da kurucusu olduğum ommetrics'te büyüme danışmanlığı üzerine hizmet veriyoruz. 2006 yılından beri üreterek emek verdiğim İnternet sektöründe Google Analytics, Google Tag Manager ve diğer ölçümleme araçları ile ilgili bildiklerimi ve tecrübe ettiğim konuları burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.

This Post Has One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara