Ozel Boyutlar

Google Analytics’te Özel Boyutlar (Custom Dimensions) Nedir?

Google Analytics’te kişiselleştirilebilen her şeyin müthiş bir fayda ve zevk verdiğini söylemeliyim. Özel boyutlar olarak adlandırılan custom dimensions da öyle. Özel boyutların Google Analytics’te var olan boyutlardan herhangi bir farkı yok. Tek farkı sizin kendi sisteminize göre oluşturmanız.

Örneklerle açıklayınca daha rahat anlaşılacaktır.

Diyelim ki bir e-ticaret siteniz var ve bu e-ticaret sitesinden yapılan alışverişlerde kullanılan ödeme yöntemlerini analiz etmek istiyorsunuz. Hangi bankayı tercih edenler sizden daha çok alışveriş yapıyor, hangi ödeme yöntemini kullananlar sepetlerine daha çok ürün ekliyor gibi verileri öğrenmek istiyorsanız özel boyutlar işinizi oldukça kolaylaştırır.

Özel Boyutlar (Custom Dimensions) Nasıl Kurulur?

Özel Boyutlar’ı Google Tag Manager üzerinden kurmak oldukça basittir. Ödeme yöntemi bilgisini almak istediğinizi varsayalım. Alışverişin bittiği teşekkürler sayfasında e-ticaret takibi için çalıştırdığınız dataLayer’ın içerisine paymentMethod değişkenini gönderebilirsiniz. Bu değişkeni de Google Tag Manager üzerinden yeni bir GTM değişkeni olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yaparak dataLayer’da gördüğünüz değişkeni GTM aracılığıyla istediğiniz herhangi bir araca (Google Analytics) gönderme şansına sahip olursunuz.

ozel-boyutlar-2

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra Google Analytics’e gelerek yeni bir özel boyut oluşturmalısınız. Bu özel boyutu oluştururken hit, oturum, kullanıcı ya da ürün olarak seçmeniz istenir. Mevcut örnekte oturum olarak seçmemiz gerekir çünkü bizim hazırladığımız özel boyut bir oturumun neticesinde ortaya çıkan bir özel boyut olacak.

ozel-boyutlar

Özel boyutu Analytics üzerinde oluşturduktan sonra Tag Manager’a geçiyoruz ve Google Analytics’i sayfa görüntülenme anlamında tetiklediğimiz etiketin içerisine girerek Custom Dimensions sekmesine geliyoruz. Bu sekmede Analytics’te oluştururken karşımıza çıkan sayıyı index olarak, GTM üzerinde oluşturduğumuz Payment Method değişkenini de “Dimension Value” olarak gönderiyoruz.

ozel-boyut-3

Seçimlerimizden emin olduktan sonra yayına alıyoruz ve veriler bu boyuta da akmaya başlıyor. Sonrasında da aşağıdaki ekran görüntüsü gibi bir görüntü elde ediyoruz 🙂

ozel-boyut-2

Berkan Bağcı

2014 Haziran - 2016 Eylül tarihleri arasında Teknokrasi'de Online Pazarlama Stratejisti olarak çalıştım. Eylül 2016 - Şubat 2018 arasında da Milliyetemlak.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım. Şubat 2018 - Şubat 2019 arasında Optdcom'da Analytics Direktörü olarak çalıştım. Şu anda da kurucusu olduğum ommetrics'te büyüme danışmanlığı üzerine hizmet veriyoruz. 2006 yılından beri üreterek emek verdiğim İnternet sektöründe Google Analytics, Google Tag Manager ve diğer ölçümleme araçları ile ilgili bildiklerimi ve tecrübe ettiğim konuları burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara