Adblock Feature

AdBlock Kullanıcıları GTM ve Analytics ile Nasıl Hesaplanır?

Yazı Dizisi: Google Tag Manager

AdBlock, web sayfalarını gezerken karşınıza çıkan reklamları görmemenizi sağlayan basit ve çok fazla sayıda insan tarafından kullanılan bir tarayıcı eklentisidir. Adblock hakkında detaylı bilgi için getadblock.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızda sitemize gelen AdBlock kullanıcılarını Google Analytics’te ölçmek için Google Tag Manager’dan nasıl yararlanacağımızı göreceğiz.

Google Tag Manager üzerinden gelen kullanıcının kullandığı tarayıcıda AdBlock kullanıp kullanmadığını öğrenebilmek için custom javascript yazmamız gerekiyor. Bu custom javascripti GTM üzerinde yeni bir değişken olarak tanımlayıp adına AdBlock diyebiliriz. Kullanacağımız kod:

Bu kodu aldığım kaynak: http://www.kaushik.net/avinash/adblock-tracking-google-analytics-code-metrics-reports/

Bu kod eğer true dönerse kullanıcı AdBlock kullanıyor, false dönerse kullanıcı AdBlock kullanmıyor anlamına geliyor. GTM üzerinden bu kodu aşağıdaki gibi custom bir değişken olarak oluşturmanız gerekiyor:

adblock-1

Bunu oluşturduktan sonra GTM Preview modda çalıştırdığınızda eğer AdBlock eklentiniz varsa dönen sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

adblock-2

Ben burada “adblocker” adlı değişkeni de lookup table olarak ekledim. Esas bakmamız gereken yer AdBlock değişkeninin “true” olması.

GTM ile kullanıcının AdBlock kullanıp kullanmadığını ayrıştırabildik. Şimdi ise bunu Analytics’e nasıl aktaracağımıza bakalım?

Aslında cevabı çok basit: Custom Dimensions!

Daha önceki custom dimensions yazımızda belirttiğimiz şekilde kurulumu yapabilirsiniz. Önce Google Analytics üzerinden AdBlock custom dimensionı oluşturmak gerekir.

adblock-4

Ardından orada oluşan değeri GTM üzerinden gönderdiğimiz Google Analytics Page View etiketinin içinde custom dimension’ı {{AdBlock}} seçerek göndermeliyiz.

adblock-3

Bunu kurduktan segmentte custom dimension olarak AdBlock’u seçebiliriz. 0 olarak gelen değer AdBlock kullanmayanlar, 1 olarak gelen değer ise AdBlock kullananlar olarak yorumlanabilir.

Berkan Bağcı

2014 Haziran - 2016 Eylül tarihleri arasında Teknokrasi'de Online Pazarlama Stratejisti olarak çalıştım. Eylül 2016'dan beri Milliyetemlak.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışıyorum. 2006 yılından beri üreterek emek verdiğim İnternet sektöründe Google Analytics ve Google Tag Manager ile ilgili bildiklerimi burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara