(other) Sorunu Nasıl Önlenir?

Google Analytics bir gün içinde 49.999 farklı URL’i gösterir ve bundan fazlasını (other) olarak işaretler. Eğer yüksek adette URL oluşturacak kadar fazla içeriğiniz veya parametreniz varsa bu durumu Davranış > Site İçeriği > Tüm Sayfalar içerisinde görebilirsiniz. Bu, site sahipleri için ciddi bir sorundur çünkü doğru veri elde etmekte zorlanırlar.

Bu sorunu çözebilmek için her şeyden önce sitenizi iyi tanımanız ve bu URL’leri hangi sayfaların oluşturduğunu bilmeniz gerekir.  /aramasonuc, /haberler, /galeri ya da bunlara benzer parametrelerin oluşturduğu URL’ler birikir ve günlük 49.999’dan fazla URL oluşmasına neden olabilir. 

Oluşturacağınız filtreler ile bu sorunu rahatlıkla çözebilirsiniz. Filtrenin nasıl oluşturulacağını aşağıdaki görselde detaylı olarak görebilirsiniz.

Google Analytics'teki (other) sorununu çözecek filtre

Bu filtreyi aynı zamanda diğer parametreleriniz için de oluşturabilirsiniz.

Bu işlemi yapmanızın en büyük dezavantajı tek bir klasör altında topladığınız URL’lerin detaylarını göremiyor olmanızdır. Fakat bu, sadece filtreyi oluşturduğunuz görünümde göremeyeceğiniz bir veridir. Zaten sahip olduğunuz filtresiz görünümde bu verileri görebilirsiniz.

Berkan Bağcı

2014 Haziran - 2016 Eylül tarihleri arasında Teknokrasi'de Online Pazarlama Stratejisti olarak çalıştım. Eylül 2016 - Şubat 2018 arasında da Milliyetemlak.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım. Şubat 2018 - Şubat 2019 arasında Optdcom'da Analytics Direktörü olarak çalıştım. Şu anda da kurucusu olduğum ommetrics'te büyüme danışmanlığı üzerine hizmet veriyoruz. 2006 yılından beri üreterek emek verdiğim İnternet sektöründe Google Analytics, Google Tag Manager ve diğer ölçümleme araçları ile ilgili bildiklerimi ve tecrübe ettiğim konuları burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara