Ortalama Oturum Süresi

Ortalama Oturum Süresi Nedir?

Ortalama Oturum Süresi; dijital pazarlama uzmanlarının ve site yöneticilerinin ilk ve en çok baktıkları metriklerden biridir. Bu metrik ziyaretçilerimizin sitemizde ne kadar vakit geçirdikleri konusunda bize fikir verir ama gerçeği söylemez

Ortalama Oturum Süresi Nedir?

Ortalama oturum süresi; tüm oturumların saniye cinsinden toplam süresi / oturum sayısıdır. Yani belirli bir tarih aralığında toplamda 100 oturum gerçekleştiyse ve bu oturumların tamamında hesaplanan süre 500 saniye ise bu tarih aralığındaki ortalama oturum süresi 50 saniyedir.

Ortalama Oturum Süresi Nasıl Hesaplanır?

Bu metrik, Google Analytics’in ziyaretçiden ilk haber aldığı an ile son haber aldığı an arasında geçen süreyi ifade eder. Yalnız son haber alınan anın hesaplanma sürecinde, bu anda gelen “hit”in non-interaction parametresinin olup olmamasına göre durum değişiklik gösterir. Daha detaylı açıklamak gerekirse, eğer bu “hit”in hesaplamaları etkilemesini istiyorsak bu “hit”i non-interaction=false, etkilemesini istemiyorsak non-interaction=true olarak göndermemiz gerekir.

Bununla alakalı bir başka duruma Hemen Çıkma (Bounce) Nedir? yazımızda da değinmiştik.

Örnek olarak açıklamak gerekirse;

Bir ziyaretçinin ilk olarak saat 10.00’da siteye geldiğini ve gelir gelmez de ilk olarak A sayfasını ziyaret ettiğini düşünelim. 4 dakika sonra yani 10.04’te B sayfasına geçtiğini, 10.12’de de C sayfasına geçtiğini düşünelim.

Eğer ziyaretçi C sayfasına geçtikten sonra, Google Analytics’e herhangi bir şekilde bilgi göndermiyorsa ya da gönderdiği bilgi non-interatcion=true olarak gidiyorsa bu oturumun süresi 12 dakika olarak hesaplanacaktır. Ortalama Oturum Süresi Hesaplama

Eğer ziyaretçi C sayfasında 3 dakika kaldıktan sonra Google Analytics’e bir bilgi gönderiyorsa, bu bilgi non-interaction=false olarak gidiyorsa ve bu giden son bilgiyse, bu oturumun süresi 15 dakika olarak hesaplanacaktır. Eğer son bilgi değilse, o bilginin non-interaction değerine göre hesaplama değişiklik gösterebilir.

Raporlarda Görünen Süre Doğru mu?

Bu durum etkinlik kurgunuzu neye göre yaptığınıza göre farklılık gösterecektir. %100 doğru olması neredeyse imkansız bir durumdur. Bunun da sebebi yukarıda da bahsettiğimiz gibi Google Analytics’in bizden son haber aldığı ana göre hesaplama yapmasından kaynaklanıyor. Eğer biz siteden çıktığımız anı Google Analytics’e non-interaction=false olacak şekilde bir bilgi olarak gönderirsek gerçek bir hesaplama yapma şansımız artar. Hesaplama yöntemi site yapınıza ve sizin hesaplama kararlarınıza göre değişiklik gösterir. Bir içerik sitesiyle bir e-ticaret sitesinin hesaplama yöntemi farklılık gösterebilir. 

Ortalama Oturum Süresi Nedir?

Ortalama oturum süresi; tüm oturumların saniye cinsinden toplam süresi / oturum sayısıdır.

Ortalama Oturum Süresi Nasıl Hesaplanır?

Bu metrik, Google Analytics’in ziyaretçiden ilk haber aldığı an ile son haber aldığı an arasında geçen süreyi ifade eder.

Raporlarda Görünen Süre Doğru mu?

Bu durum etkinlik kurgunuzu neye göre yaptığınıza göre farklılık gösterecektir. %100 doğru olması neredeyse imkansız bir durumdur. Bunun da sebebi yukarıda da bahsettiğimiz gibi Google Analytics’in bizden son haber aldığı ana göre hesaplama yapmasından kaynaklanıyor.

Berkan Bağcı

2014 Haziran - 2016 Eylül tarihleri arasında Teknokrasi'de Online Pazarlama Stratejisti olarak çalıştım. Eylül 2016 - Şubat 2018 arasında da Milliyetemlak.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım. Şubat 2018 - Şubat 2019 arasında Optdcom'da Analytics Direktörü olarak çalıştım. Şu anda da kurucusu olduğum ommetrics'te büyüme danışmanlığı üzerine hizmet veriyoruz. 2006 yılından beri üreterek emek verdiğim İnternet sektöründe Google Analytics, Google Tag Manager ve diğer ölçümleme araçları ile ilgili bildiklerimi ve tecrübe ettiğim konuları burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.

This Post Has 4 Comments

 1. Selamlar, yazınız için teşekkürler. Ortalama oturum süresinin SEO’ya nasıl bir katkısı vardır? Bilgi verebilir misiniz?

  1. Merhaba,

   Bu konuda uzmanlaşan diğer arkadaşlar sorunuzu çok daha doğru bir şekilde cevaplayacaktır ancak bizim de sektörden takip ettiğimiz kadarıyla geçtiğimiz günlerde Google’dan bir yetkili “herhangi bir Google Analytics metriğinin organik sonuçlara bir etkisinin olmadığından” bahsetti. Bizim yorumumuz evet direkt olarak bir etkisi yok, ancak bu metrikler kullanıcı davranışı anlamında size fikir verdiği için dolaylı olarak etkililer.

   1. Teşekkürler hocam, oldukça faydalı oldu. Bir sorum daha olacak yazı ile alakalı. Kullanıcı başka bir sayfayı ziyaret etmeden çıkıyor ise, bu ortalama oturum süresini etkiler mi. Örneğin A sayfasına girdi 10 saniye gezinti yaptı ve çıktı. Burda ortalama oturum süresi 10 saniye midir?

 2. merhaba

  oturum süresi google sıralamada etkili mi?

  sürenin düşmesi yada artması sıralmada da aynı etkikiyi yaratır mı bu konuda yardımcı olur musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara