Hemen Cikma Sozluk

Hemen Çıkma (Bounce) Nedir?

Hemen Çıkma; Google Analytics’in, websitenizde gerçekleşen bir oturumun sadece ilk anından haberdar olmasıyla oluşan durumdur.

Kullanıcılar websitesinde gerçekleştirdikleri ziyaret esnasında bazı etkileşimler yaratırlar. Bu etkileşimler sayfa görüntüleme, etkinlik, satın alma gibi etkileşimlerdir. Google Analytics, bu etkileşimlerin gerçekleştiği anlardan “hit” aracılığıyla haberdar olur. Eğer kullanıcılar  gerçekleştirdikleri ziyaretlerde oluşan oturumlarda Google Analytics’e ilk etkileşim haricinde başka bir etkileşim bilgisi göndermezlerse ve oturum bu şekilde sonlanırsa, o oturum için “bounce etmiş” yani “hemen çıkılmış oturum” denir.

Özel Durum

Bazı durumlarda kullanıcılar ilk etkileşim haricinde başka etkileşimler yapmış olsa da o oturum hemen çıkılmış oturum olabilir. Bu, Google Analytics’in kullanıcıdan haberdar olmasını sağlayan “hit“in non-interaction=true olarak gönderilmesi sebebiyle oluşur. Bir hitin Google Analytics’te etkileşim yaratmaması için yapılan non-interaction=true işlemi, o websitesinin Google Analytics sorumlusu tarafından yapılabilir. non-interaction=true işlemi genellikle geliştirilmiş e-ticaret aksiyonlarını ve onsite marketing araçlarını takip ederken kullanılır. Örneğin, bir e-ticaret sitesinin ürün listeleme sayfasında scroll yapıldığında gönderilen ürün gösterimi bilgisinin hemen çıkma aksiyonunu etkilemesi istenmeyebilir.

Hemen Çıkma Senaryoları

  • Siteye gelen bir kullanıcı başka bir sayfaya geçiş yaparsa bu oturum hemen çıkılmış oturum DEĞİLDİR.
  • İlk olarak bir e-ticaret sitesindeki ürün detay sayfasına gelerek oturum başlatan bir kullanıcı sepete ekleme işlemi gerçekleştirdiyse ve bu işlem non-interaction=false ise bu oturum hemen çıkılmış oturum DEĞİLDİR.
  • İlk olarak bir e-ticaret sitesinin ana sayfasına gelerek oturum başlatan bir kullanıcı, ana sayfadaki promosyon alanlarını görüntülediyse, bu işlem için gönderilen etkinlik non-interaction=true ise ve oturum bu şekilde sonlandıysa bu oturum HEMEN ÇIKILMIŞ BİR OTURUMDUR.

Tek sayfalık oturumların tamamı hemen çıkılmış oturumdur denemez. Bu durum, o sayfada gerçekleşen etkinliklerin non-interaction=true ya da non-interaction=false olmasıyla ilgilidir.

Bounce (Hemen Çıkma) Nedir?

Google Analytics’in, websitenizde gerçekleşen bir oturumun sadece ilk anından haberdar olmasıyla oluşan durumdur.

Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı) Nedir?

Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı); hemen çıkılan oturumların toplam oturum sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı) Nasıl Düşürülür?

Bounce Rate düşürmek zorunda olduğumuz bir metrik değildir. Düşük bounce rate de yüksek bounce rate de bir problem olduğunu bize söyler. Teknik olarak düşürmek yerine kendi sitemizin işleyişine göre kurallar belirlemek en doğrusudur.

Berkan Bağcı

2014 Haziran - 2016 Eylül tarihleri arasında Teknokrasi'de Online Pazarlama Stratejisti olarak çalıştım. Eylül 2016 - Şubat 2018 arasında da Milliyetemlak.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım. Şubat 2018 - Şubat 2019 arasında Optdcom'da Analytics Direktörü olarak çalıştım. Şu anda da kurucusu olduğum ommetrics'te büyüme danışmanlığı üzerine hizmet veriyoruz. 2006 yılından beri üreterek emek verdiğim İnternet sektöründe Google Analytics, Google Tag Manager ve diğer ölçümleme araçları ile ilgili bildiklerimi ve tecrübe ettiğim konuları burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.

This Post Has One Comment

  1. Merhaba. Dropshipping yapıp bir siteyle ortaklık kuruyorum ama siteye pek güvenmiyorum analytcs haricinde sitemden hangi ürünün satıldığını başka hangi yöntemlerle öğrenirim. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara