Datalayer

dataLayer’daki Alt Diziler Değişken Olarak Nasıl Tanımlanır?

Bildiğiniz üzere site üzerindeki bir etkinlikten GTM’e veri aktarabilmenin en sağlıklı yolu dataLayer kullanmak. dataLayer içerisindeki değerleri de GTM üzerinde istediğimiz değişken adıyla isimlendirebilir, uygun yerlerde kullanabiliriz. Peki dataLayer’ımız bir “dizi” içeriyorsa ne yapmamız gerekir? Özellikle e-ticaret sitelerinde sıkça karşımıza çıkabilecek bu durum için çok basit bir yöntem var.

Örneğin dataLayer’ımız siparişin verildiği anı temsil etsin.

<script>
 dataLayer.push({
 'event': 'OrderCompleted',
 'ecommerce': {
 'purchase': {
 'actionField': {
 'id': '12345',
 'affiliation': 'Online Store',
 'revenue': '35.43',
 'tax': '4.90',
 'shipping': '5.99'
 },
 'products': [{
 'name': 'Festinhouse Asia Tv Ünitesi',
 'id': '12345',
 'price': '282.35',
 'brand': 'Festinhouse',
 'category': 'TV Ünitesi',
 'variant': 'Beyaz/Ceviz',
 'quantity': 1,
 'coupon': ''
 },
 {
 'name': 'Festinhouse Snow White Tv Ünitesi',
 'id': '67890',
 'price': '165.88',
 'brand': 'Festinhouse',
 'category': 'TV Ünitesi',
 'variant': 'Beyaz',
 'quantity': 1
 }
 ]
 }
 });
</script>

Burada gördüğünüz üzere tamamlanan siparişimizde 2 farklı ürün bulunuyor. Bunun console’daki yansıması ise aşağıdaki gibi oluyor.

Bu diziyi gördükten sonra GTM tarafına geçip aşağıdaki değişkenleri belirleyebiliriz.

Bu değişkende tip olarak dataLayer seçtik ve isim olarak da ecommerce.purchase.products.0.id kullandık. Bu sayede ilk dizinin içindeki id’yi çekebiliyoruz. Eğer ecommerce.purchase.products.1.id kullanmış olsaydık ikinci dizinin içindeki id’yi çekebiliyoruz diyecektik. Bunun sonucunda da aşağıdaki değişkenleri (Product ID – 1 ve Product ID – 2) elde ediyoruz.

Berkan Bağcı

2014 Haziran - 2016 Eylül tarihleri arasında Teknokrasi'de Online Pazarlama Stratejisti olarak çalıştım. Eylül 2016 - Şubat 2018 arasında da Milliyetemlak.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım. Şubat 2018 - Şubat 2019 arasında Optdcom'da Analytics Direktörü olarak çalıştım. Şu anda da kurucusu olduğum ommetrics'te büyüme danışmanlığı üzerine hizmet veriyoruz. 2006 yılından beri üreterek emek verdiğim İnternet sektöründe Google Analytics, Google Tag Manager ve diğer ölçümleme araçları ile ilgili bildiklerimi ve tecrübe ettiğim konuları burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara