Pos

Sanal Posların Referral Olarak Görülmesi Sorunu

Bir e-ticaret siteniz varsa Google Analytics’te referral trafik kaynakları raporunda aşağıdaki trafik kaynaklarını görebilmeniz mümkün.

analytics-sanal-pos

Bu durum ödeme işlemi sırasında 3D Secure aşamasında ya da işlem gerçekleşirken bankaya yönlenip sonrasında sitenize dönen trafik neticesinde ortaya çıkar. Bu, kaynaklar görünümünüzden hariç tutulmadıkça sizi sürekli olarak yanlış satış verilerini incelemeye zorlar.

Böyle bir durumun önüne geçmek ve sanal posların yarattığı hatalı verileri engellemek için aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan işlemi yapmanız gerekmektedir.

sanal-pos-analytics

Referral Exclusion List (Yönlendirme Hariç Tutma Listesi)’e trafik kaynaklarınızda yer alan sanal posların sadece alan adı kısmını (/referral’ı eklememelisiniz) ekleyerek bu kaynakları hariç tutabilir ve yanlış veri almanızı engelleyebilirsiniz.

Yönlendirme Hariç Tutma Listesi’ne (Referral Exclusion List) Mülk (Property) > Kullanıcı Yönetimi (User Management) üzerinden ulaşabilirsiniz.

Berkan Bağcı

2014 Haziran - 2016 Eylül tarihleri arasında Teknokrasi'de Online Pazarlama Stratejisti olarak çalıştım. Eylül 2016'dan beri Milliyetemlak.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalışıyorum. 2006 yılından beri üreterek emek verdiğim İnternet sektöründe Google Analytics ve Google Tag Manager ile ilgili bildiklerimi burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.

This Post Has 2 Comments

  1. merhaba,

    Öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim. Ödeme sistemi için izyco, hepsipay gibi finans şirketleri kullanılıyorsa nasıl filtreleyebiliriz.

    teşekkürler

    1. Merhaba,

      Eğer trafik kaynaklarınızda bu ödeme sistemlerini referral olarak görüyorsanız ve bunlardan da satış geldiğini görüyorsanız aynı yöntemle filtreleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara