Pos

Sanal Posların Referral Olarak Görülmesi Sorunu

Bir e-ticaret siteniz varsa Google Analytics’te referral trafik kaynakları raporunda aşağıdaki trafik kaynaklarını görebilmeniz mümkün.

analytics-sanal-pos

Bu durum ödeme işlemi sırasında 3D Secure aşamasında ya da işlem gerçekleşirken bankaya yönlenip sonrasında sitenize dönen trafik neticesinde ortaya çıkar. Bu, kaynaklar görünümünüzden hariç tutulmadıkça sizi sürekli olarak yanlış satış verilerini incelemeye zorlar.

Böyle bir durumun önüne geçmek ve sanal posların yarattığı hatalı verileri engellemek için aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan işlemi yapmanız gerekmektedir.

sanal-pos-analytics

Referral Exclusion List (Yönlendirme Hariç Tutma Listesi)’e trafik kaynaklarınızda yer alan sanal posların sadece alan adı kısmını (/referral’ı eklememelisiniz) ekleyerek bu kaynakları hariç tutabilir ve yanlış veri almanızı engelleyebilirsiniz.

Yönlendirme Hariç Tutma Listesi’ne (Referral Exclusion List) Mülk (Property) > Kullanıcı Yönetimi (User Management) üzerinden ulaşabilirsiniz.

Berkan Bağcı

2014 Haziran - 2016 Eylül tarihleri arasında Teknokrasi'de Online Pazarlama Stratejisti olarak çalıştım. Eylül 2016 - Şubat 2018 arasında da Milliyetemlak.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım. Şubat 2018 - Şubat 2019 arasında Optdcom'da Analytics Direktörü olarak çalıştım. Şu anda da kurucusu olduğum ommetrics'te büyüme danışmanlığı üzerine hizmet veriyoruz. 2006 yılından beri üreterek emek verdiğim İnternet sektöründe Google Analytics, Google Tag Manager ve diğer ölçümleme araçları ile ilgili bildiklerimi ve tecrübe ettiğim konuları burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.

This Post Has 10 Comments

 1. merhaba,

  Öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim. Ödeme sistemi için izyco, hepsipay gibi finans şirketleri kullanılıyorsa nasıl filtreleyebiliriz.

  teşekkürler

  1. Merhaba,

   Eğer trafik kaynaklarınızda bu ödeme sistemlerini referral olarak görüyorsanız ve bunlardan da satış geldiğini görüyorsanız aynı yöntemle filtreleyebilirsiniz.

 2. Bu şekilde yapınca by referral ları engelliyoruz fakat buradan gelen gelirler doğru kaynaklara aktarılıyor değil mi? Sonuçta bu yönlendirmeyi organikten de gelerek yapmış olabilir paidden de. Bunu engelleyince bu gelir en son edinme kaynağına aktarılıyordur değil mi?

  1. Selamlar Süha Bey,

   Çok teşekkürler öncelikle yorumunuz için. Engellediğiniz referralların herhangi bir şekilde kaynak oluşturmasına mani olmuş oluyorsunuz bu işlem sayesinde ve esas kaynağı da dediğiniz gibi kaybetmiyorsunuz. Örneğin kullanıcının son geldiği kaynak organik olsun. Alışverişini tamamlamak üzere bir sanal pos sayfasına yönlendiğinde eğer siz bu sanal pos kaynağını hariç tutmadıysanız son kaynak olarak sanal pos görünür. Eğer hariç tuttuysanız o işlemin kaynağı organik olarak görünür. Yani son cümlenizde söylediğiniz “Bunu engelleyince bu gelir en son edinme kaynağına aktarılıyordur, değil mi?” sorunuzun cevabı pratikte evet. Teorik olarak aslında o sanal pos kaynağını Analytics hiç görmemiş oluyor. Neticede doğru kaynak tespiti yapılmış oluyor.

   Sevgiler.

   1. Peki Berkan Bey, Analytics hesabında admin yetkimiz yoksa ve mülk yetkilerine ulaşamıyorsak bu işlemin benzerini Görünüm sekmesi altındaki filtrelerden yapabilir miyiz? Olmuyorsa admin yetkisi almaktan başka çaremiz yok değil mi?

    1. Merhaba,

     Görünüm filtresinden de yapabilirsiniz ancak mümkün mertebe mülk ayarlarından yapmanızı tavsiye ederim.

 3. Berkan Bey Selam,

  Öncelikle vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Daha önceden görünüm altındaki filtrelerle yapmış olduğum işlemde sanal poslar görünmeye devam ediyordu. Tavsiyeniz üzerine mülk ayarlarından filtreyi ekleyerek sorunu giderdim. Ancak bu seferde Edinme>Tüm Trafik>Kaynak/Aracı menüsünden ulaştığım verilerde tutarsızlık oluştu. Pos aracılığıyla gelen satışı göstermemeye başladı yani. Böyle bir durumla karşılaştınız mı? Nasıl bir çözüm önerebilirsiniz?

  Şimdiden teşekkürler..

  1. Selamlar,

   Doğru bir işlem yapmışsınız. Zaten pos aracılığıyla bir satış gelmiyor. Size satışlar organik, ücretli, referral ya da direkt ziyaretlerden geliyor. Pos’u görüyor olmanız hatalı bir veri olmasına neden oluyordu.

 4. Merhaba

  Tam olarak dediğiniz şekilde yapıyorum https://prnt.sc/m2yz0d
  Fakat halen kredi kartıyla gelen siparişleri bu adres üzerinden refferal olarak görüyoruz?
  Farklı olarak ne deneyebiliriz bunun önüne geçmek için.

  1. Merhaba,

   Sadece teb.com.tr ‘yi eklemeyi de dener misiniz rica etsem?

   Bir de teşekkürler sayfanızda çalışan Google Analytics kodunuz eski tip kod olabilir mi? Google Analytics kodunu hard-coded mı çalıştırıyorsunuz yoksa GTM ile mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara