Criteo Perf

Criteo Performansı İçin Özel Rapor

Criteo, Türkiye’de ve dünyada en çok kullanılan retargeting araçlarından birisi. Kendileri için “We’ve Created the World’s Most Intelligent Performance Marketing Engine” diyen Criteo, direkt olarak anlaşmakta zorlanabileceğimiz birçok yayıncı üzerinde reklam gösterimi yapabiliyor.

Genelde Criteo tarzı araçların kendi raporlarıyla sizin Analytics’te takip ettiğiniz raporlardaki veriler birbirini tutmaz. Bu gayet doğaldır. Siz eğer Analytics üzerindeki verilerin sağlıklı olduğuna güvenerek kararlar alıyorsanız bu tarz araçların detaylı performanslarını da Analytics üzerinde görmelisiniz.

Aşağıdaki linkte yer alan özel rapor 2 bölümden oluşuyor. Birinci bölümde (User Behavior) Criteo üzerinden elde edilen gösterim ve tıklama sayısı, tık başı maliyet, tıklama oranı, toplam maliyet, işlem sayısı ve gelir gibi metrikleri göreceksiniz. İkinci bölümde (E-commerce Details) ise Criteo üzerinden elde edilen işlem sayısı, işlem başı maliyet, ortalama sipariş değeri, e-ticaret dönüşüm oranı ve ROAS’ı görebilirsiniz.

Criteo performansı için hazırlanmış özel rapor

Criteo’dan gelen gösterim, tıklama ve maliyet gibi metrikleri görebilmeniz için maliyet verilerini içe aktarmanız gerekir. Bunun için Farklı Reklam Kanallarının Maliyetlerini İçe Aktarma  yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Bu raporu kendi görünümünüze ekledikten sonra Criteo verilerinizi göremeyebilirsiniz. Raporu hazırlarken kaynak / araç olarak criteo / banner veya criteo / cpc kaynaklı filtreler oluşturduk. Eğer sizin Criteo trafiğiniz farklı bir kaynak / araç yapısıyla geliyorsa raporu düzenle kısmından filtrenizi ona göre ayarlamanız gerekir.

Eğer bugüne kadar Criteo trafiğinizi işaretlemediyseniz bir an önce işaretlemenizi tavsiye ediyoruz. 

Berkan Bağcı

2014 Haziran - 2016 Eylül tarihleri arasında Teknokrasi'de Online Pazarlama Stratejisti olarak çalıştım. Eylül 2016 - Şubat 2018 arasında da Milliyetemlak.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım. Şubat 2018 - Şubat 2019 arasında Optdcom'da Analytics Direktörü olarak çalıştım. Şu anda da kurucusu olduğum ommetrics'te büyüme danışmanlığı üzerine hizmet veriyoruz. 2006 yılından beri üreterek emek verdiğim İnternet sektöründe Google Analytics, Google Tag Manager ve diğer ölçümleme araçları ile ilgili bildiklerimi ve tecrübe ettiğim konuları burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.

This Post Has 2 Comments

  1. Değerli bilgiler veriyorsunuz Teşekkür ederiz. Criteo Google Tag Manager Entegrasyonu ile ilgili bir yazı yayınlamayı düşünüyor musunuz? İnternette bu kaynakta eksikli var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara