Analyticsturkey Organic Traffic

“organic” Medium Etiketi Sorunu

Herhangi bir kaynaktan sitenize UTM kullanarak link verdiğinizde medium etiketi olarak “organic” kullanıyorsanız, yapmayın. Çünkü:

Yaptığımız kampanyaların performanslarını daha kolay ölçebilmek ve diğer kampanyalarla rahatça kıyaslama yapabilmek için reklamı yönlendirdiğimiz sayfaları UTM etiketler ile etiketleriz. Bu sayede bir kampanyada istediğimiz her alanın performansını ayrı ayrı ölçebiliriz. Örneğin bir e-mail gönderiminde UTM kullanarak her ürün görselinin performansını, call to actionların performansını ve diğer text alanlarının performanslarını ölçebilirsiniz. Ben de şahsen bugüne kadar yapmış olduğum tüm e-mail gönderilerini bu şekilde çok detaylı olarak etiketledim ve güzel sonuçlara ulaştım.

UTM builder kullanırken gerekli olan parametreler source (kaynak), medium (araç) ve campaign (kampanya) parametreleridir. Diğer parametreler opsiyoneldir, bazı durumlarda kullanılabilir. medium parametresi bir kaynaktan gelen trafiğin organik mi, ücretli mi, yönlendirme mi ve bunlar gibi detayları görmemizi sağlar. Genel olarak kullanım mantığı bu şekildedir.

Google Analytics’te bir de trafik kanalları vardır. Bu kanallar source / medium ‘dan ziyade daha genel bir alanı kapsar. Örneğin Analytics kanallar seviyesinde Google’dan, Bing’den, Yandex’ten gelen organik trafiği Organic Search olarak gösterir. Kaynaklarına ayırmaz. Kanallar genel olarak Organik Search, Paid Search, Direct, Referral, Display, Social olarak ayrılır. Bunların haricinde siz de kendi kanallarınızı oluşturabilirsiniz.

Google Analytics, trafik kaynağının medium etiketinde “organic” yazan kaynakları otomatik olarak “Organic Search” kanal olarak işaretliyor.

Geçtiğimiz günlerde bir Analytics hesabında denk geldiğim bu durumu, siteye sosyal medyadan gönderilen ve boost edilmeyen gönderilerde kullanılan facebook / organic şeklinde etiketler olunca fark ettim. UTM’lerin bu şekilde kullanılması kanal bazında aldığınız verileri muhakkak yanlış etkileyecektir. Özellikle raporlamalarda ciddi veri hataları olacaktır.

2. ekran görüntüsünde Organic Search kanalda görünen trafik kaynaklarını görebilirsiniz. Bu kaynakların hepsinin medium etiketi 1. ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi organic olarak işaretlendi (100% bize bunu gösteriyor).

organic-1 organic-2

Bu kaynaklardan arama motorları haricindekiler kanal bazında incelediğimiz verilerin hatalı olmasını sağlıyor. Bu nedenle tavsiyem Facebook’tan gönderdiğiniz bir linkin UTM’inde source=facebook, medium=post, campaign=tarih ya da kampanya adı olacak şekilde tek formatta kullanmanız olacaktır. Diğer sosyal medya gönderilerini de benzer şekilde etiketlemeniz gerekmektedir.

Berkan Bağcı

2014 Haziran - 2016 Eylül tarihleri arasında Teknokrasi'de Online Pazarlama Stratejisti olarak çalıştım. Eylül 2016 - Şubat 2018 arasında da Milliyetemlak.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım. Şubat 2018 - Şubat 2019 arasında Optdcom'da Analytics Direktörü olarak çalıştım. Şu anda da kurucusu olduğum ommetrics'te büyüme danışmanlığı üzerine hizmet veriyoruz. 2006 yılından beri üreterek emek verdiğim İnternet sektöründe Google Analytics, Google Tag Manager ve diğer ölçümleme araçları ile ilgili bildiklerimi ve tecrübe ettiğim konuları burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara