Crm

Google E-Tabloları CRM Aracı Olarak Kullanmak

Google birçok ücretsiz ürünü sayesinde insanları büyük dertlerden kurtarıyor. Aşağıdaki detaylı entegrasyon sayesinde de Google E-Tablolar’ı bir CRM aracı olarak nasıl kullanabileceğinizi anlatacağım.

Google E-Tabloları bir CRM aracı olarak kullanmak için ihtiyacımız olan şey Google Tag Manager ve boş bir e-tablolar sayfası.

Boş bir Google E-Tablolar sayfasına takip etmek istediğimiz boyutları yazıyoruz. Ben deneme amaçlı aşağıdaki gibi bir tablo oluşturdum.

Burada zaman damgası da basarak kullanıcıların Google Analytics oturum ID’lerini, sitemde tuttuğum üye ID’lerini, mail adreslerini, gezdikleri sayfa URL’lerini, işletim sistemlerini, o sayfaya geldikleri kaynağı, sayfa adını ve adblock kullanıp kullanmadıklarını görmek istedim. Bu oldukça basit ve sadece deneme amaçlı hazırlanmış tablonun haricinde siz istediğiniz aksiyona göre işlem yapabilirsiniz. Ben page view eventine göre çalıştırdım örneğin, siz üye olanlara göre ya da sepet sayfasını görenlere göre aksiyonlar geliştirebilirsiniz. Tamamen sizin pazarlama yeteneğinize bağlı.

Bunu yapmak için aşağıdaki script’e ihtiyacımız var. Bu script’i konuyu araştırırken buldum: http://www.ganotes.com/pass-dynamic-data-to-google-sheets-using-google-tag-manager/ Script’in içerisinde nasıl çalıştıracağımızı da anlattım fakat ondan önce e-tablomuzda Tools > Script editor alanına erişmemiz gerekiyor. Karşımıza çıkan script ekranına da aşağıdaki kodları eklemeli ve aşağıdaki kod bloğunda yer alan adımları takip etmeliyiz.

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra sıra bunu GTM üzerinden çalıştırmaya gelecek. Burada da yardımımıza değişkenler koşacak. Hangi kolona hangi değişkeni göndereceğimize bu alanda karar vereceğiz. Yapmamız gereken şey GTM üzerinde yeni bir “Custom Image” etiketi oluşturmak. Bu etiketi oluştururken de script’imizin URL’ini kullanacağız. Aşağı yukarı şöyle bir URL oluşacak:

https://script.google.com/macros/s/AKfycbxd1UW1K2Hd9Wzd2qC98Gtbsa/exec?Timestamp={{Timestamp}}&Email={{Email}}&memberID={{memberID}}&PageURL={{Page URL}}&OS={{OS}}&Referrer={{Referrer}}&PageName={{PageName}}&sessionID={{gaSessionId}}&AdBlock={{adblocker}}

Bu URL’i yorumladığımızda şöyle bir durum ortaya çıkmış oluyor: Ben Timestamp sütununa {{Timestamp}} değişkenimi, sessionID sütunuma {{gaSessionId}} değişkenimi yazdırmış olacağım. Bu GTM değişkenlerini öncesinde GTM’de oluşturmak gerekiyor elbette.

Sıra geldi trigger kısmına, yani bunu hangi şartlarda çalıştıracağımıza. Dediğim gibi ben page view eventi ile çalıştırdım. Siz bunu istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Son durumda şöyle bir görüntü olacak GTM ekranınızda:

Bütün bu işlemlerin sonunda elde ettiğim görüntü şu şekilde oluyor:

Gizlilik gereği bazı verileri gösteremedim elbette. Fakat yukarıdaki işlemleri yapmanız durumunda sizin de benzer bir ekran ile karşılacağınız aşikar. Sadece neyi okumak istediğinize ve hangi şartlarda okumak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Gerisi her şekilde çözülüyor.

Bu yapıyı kurmak biraz zahmetli ve karışık olduğu için konuyla ilgilenenler olursa yardım almak için ulaşabilirler.

Berkan Bağcı

2014 Haziran - 2016 Eylül tarihleri arasında Teknokrasi'de Online Pazarlama Stratejisti olarak çalıştım. Eylül 2016 - Şubat 2018 arasında da Milliyetemlak.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım. Şubat 2018 - Şubat 2019 arasında Optdcom'da Analytics Direktörü olarak çalıştım. Şu anda da kurucusu olduğum ommetrics'te büyüme danışmanlığı üzerine hizmet veriyoruz. 2006 yılından beri üreterek emek verdiğim İnternet sektöründe Google Analytics, Google Tag Manager ve diğer ölçümleme araçları ile ilgili bildiklerimi ve tecrübe ettiğim konuları burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara