Android Referral

googlequicksearchbox / referral Nedir?

Analytics’teki trafik kaynaklarına baktığımda son zamanlarda karşıma şöyle bir trafik kaynağı çıktı: com.google.android.googlequicksearchbox

Bu kaynak Google’ın Android’deki “Arama” uygulaması: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.googlequicksearchbox

Aslında bir hata yokmuş gibi görülebilir fakat bir arama motorundan gelen trafiğin referral olarak görünmesi bizim için problem yaratır. Buradan gelen organik trafiğin Analytics’e işlenmesini kaçırmak istemeyiz. Bu nedenle de bu trafiği organik olarak işaretlemek gerekir, bunun için de filtreleme yapmak gerekir.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde göreceğiniz şekilde filtreleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

android-search-referral

Kampanya kaynağı için yazacağınız regex: ^com\.google\.android\.googlequicksearchbox$ olmalı. Sonrasında da ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi işlem yapabilirsiniz.

Peki bu yeterli mi? Bence değil.

Madem bu Google’dan gelen organik bir trafik, o zaman ben trafik kaynağı olarak bunun yerine “google” görmek isterim. O halde bir başka filtre ile bunu da “google” ile değiştirelim. Onu da aşağıdaki ekran görüntüsü ile çözebilirsiniz.

Screen Shot 2016-06-14 at 18.01.19

Bundan sonra bu kaynaktan gelecek trafiği google / organic olarak göreceksiniz. Tabii bunu filtreli profilde uyguluyoruz. İçinde hiç filtre barındırmadığımız filtresiz profilimizde tüm kaynakların saf halini görmeye devam edeceğiz.

Biz bu filtreleri domain promo için kullandık ve trafiği artık google / organic olarak görüyoruz.

Berkan Bağcı

2014 Haziran - 2016 Eylül tarihleri arasında Teknokrasi'de Online Pazarlama Stratejisti olarak çalıştım. Eylül 2016 - Şubat 2018 arasında da Milliyetemlak.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım. Şu anda da Optdcom'da Analytics Direktörü olarak çalışıyorum. 2006 yılından beri üreterek emek verdiğim İnternet sektöründe Google Analytics ve Google Tag Manager ile ilgili bildiklerimi burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.

This Post Has 5 Comments

 1. Merhaba,

  Yazmışsınızki :”Google Analytics ve Google Tag Manager ile ilgili bildiklerimi burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.”

  Amacınıza ulaştınız:) googlequicksearchbox / referral nedir? Sayenizde öğrendik.

  Teşekkür ederiz. Kaleminiz hiç susmasın.

  Web Tasarım Ajansı birNC

  1. Bunu duymak o kadar güzel ki 🙂

   Güzel mesajınız için çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara