E Ticaret Custom Dashboard

E-Ticaret Sitesi Sahipleri için Özel Tablo

E-ticaret sitesi sahibiyseniz ya da e-ticaret sitesi Analytics’i yönetiyorsanız aşağıda detaylarını yazıp paylaştığım özel tablo genel bir bakış için oldukça işinize yarayacaktır. E-ticaret sitesi Analytics hesaplarını okuyabilmek ve buradaki verileri anlamlandırmak için Google Analytics’i bilmek, data okumayı bilmek ve ticareti bilmek gerekir. Bunun yanında insan davranışlarını iyi anlamanız ve sahip olduğunuz kitlenin alışveriş alışkanlıklarına hakim olmanız gerekmektedir. Doğru bir yorumlama için birden çok metriğin bir arada olması gerektiğini lütfen unutmayın.

E-ticaret siteniz için doğru bir Analytics kurgusu yaptığınızı varsayarak aşağıda paylaştığım tablo formatında aşağıdaki sırayla yer alan bileşenler şunlardır:

1- Ürün Geliri: Özellikle e-ticaret sitesinin sahibiyseniz Analytics hesabınızı açar açmaz bunu görmek hoşunuza gidecektir 🙂 Ürünlerden elde edilen toplam geliri direkt olarak göreceksiniz.

2- İşlem Sayısı: Yine hoşunuza gidecek bir metrik, işlem sayısı. Kaç satış yaptığınızı direkt olarak burada görebilirsiniz.

3- Cihazlara göre Ziyaretler: Mobil trafik ile masaüstü trafiğin birbirine çok yakın olduğu şu dönemlerde bu metrikler işinize çok yarayacak. Bu bileşende cihaza göre oturum sayısı ve bu oturumlardaki yeni oturumların yüzdesini bulabilirsiniz.

4- Cihazlara göre İşlem Sayısı ve Gelir: Cihazlara göre işlem sayısı ve geliri görerek cihaz performansları hakkında hızlı bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

5- Cihazlara göre Ortalama Sipariş Değeri: Ortalama sipariş değerlerinizin cihazlarınıza göre değişimini görebileceğiniz bu veriyi yorumlarken cihazlara göre yaptığınız kampanya ve stratejilerinizin sonuçlarını görebilirsiniz.

6- Kaynakların E-ticaret Performansı: En çok sipariş getiren ilk 10 kaynağınızın işlem adetlerini ve e-ticaret dönüşüm oranlarını görebilir ve bu veri sayesinde trafik kaynaklarınızın ürün satışına yönelik performansları hakkında ön bilgi sahibi olabilirsiniz.

7- Cihazlara göre Oturum ve E-ticaret Dönüşüm Oranı Verileri: Cihazlardan ne kadar oturum oluştu ve bu oluşan oturumların e-ticaret dönüşüm oranları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bakar bakmaz size cihazların satışa yönelik performansları hakkında önemli bir izlenim verecektir.

8- Kullanıcı Tipine göre Satış Performansı: Geri gelen ve yeni kullanıcılar arasındaki satış performansı farkını bu tabloda görebilirsiniz. Her iki kullanıcı tipinin de işlem sayısı ve e-ticaret dönüşüm oranı verisine ulaşabilirsiniz.

9- Kaynakların Ziyaret ve Gelir Performansı: En çok ziyaret getiren ilk 10 kaynağınızın gelir dağılımını görebileceğiniz bu tabloda kaynaklarınızın performansları hakkında fikir edinebilirsiniz.

10- En Çok Satılan Ürünler: En çok sattığınız 10 ürünü ve bu ürünlerden elde ettiğiniz geliri görerek bu konu hakkında bilgi edinebilir ve bu çok satan ürünler üzerinde farklı pazarlama kurguları hazırlayabilirsiniz.

Yukarıda yer alan bileşenlerden oluşan özel rapora ulaşmak için şu linke tıklayabilirsiniz: E-ticaret siteleri için Analytics Tablosu

Linke tıkladığınızda size hangi Analytics görünümünüze bu tabloyu entegre etmek istediğinizi soracak. Dilediğiniz görünümü seçip işleme devam ettikten sonra tablonuzu Analytics hesabınızda sol üst alanda “Dashboards / Gösterge Tabloları” altında görebileceksiniz.

Not: Paylaşılan gösterge tablolarında veri paylaşımı olmaz. Sadece konsept paylaşılır.

Berkan Bağcı

2014 Haziran - 2016 Eylül tarihleri arasında Teknokrasi'de Online Pazarlama Stratejisti olarak çalıştım. Eylül 2016 - Şubat 2018 arasında da Milliyetemlak.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım. Şubat 2018 - Şubat 2019 arasında Optdcom'da Analytics Direktörü olarak çalıştım. Şu anda da kurucusu olduğum ommetrics'te büyüme danışmanlığı üzerine hizmet veriyoruz. 2006 yılından beri üreterek emek verdiğim İnternet sektöründe Google Analytics, Google Tag Manager ve diğer ölçümleme araçları ile ilgili bildiklerimi ve tecrübe ettiğim konuları burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara