E Adwords

E-Ticaret Sitelerinin AdWords Kampanyalarını Analiz Edebileceği Custom Report

Herhangi bir e-ticaret sitesinin en önemli trafik kaynakları arasında ilk 3’te çok büyük olasılıkla AdWords vardır. AdWords’ün bu denli önemli olması ve ona çok para harcanması, ölçümlemede de büyük özen gösterilmesi gerektiğini ortaya koyuyor.

E-ticaret sitesi sahiplerine ve dijital pazarlama çalışanlarına faydalı olabileceğini düşündüğüm özel bir raporu aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. Bu raporda reklam gruplarınızın performanslarını detaylı bir şekilde görebileceksiniz. Reklam gruplarının gösterim ve tıklama sayılarıyla birlikte ortalama tıklama maliyetinizi, toplam maliyetinizi, işlem sayısını, işlem başına maliyeti, elde ettiğiniz geliri, ortalama sipariş tutarını ve e-ticaret dönüşüm oranını görebileceksiniz.

Bu raporun ikinci sekmesinde ise reklam grubu seviyesinden anahtar kelime seviyesine inerek detaylara ulaşabilirsiniz. AdWords’te kullandığınız hangi anahtar kelimeye ne kadar para harcadığınızı ve karşılığında ne elde ettiğinizi görebilirsiniz.

Bu raporun üçüncü sekmesinde haftanın günlerine göre AdWords performansınızı görebilirsiniz.

Raporun son sekmesinde ise reklamın üstte ya da sağda oluşuna göre performansını kontrol edebilirsiniz fakat son güncelleme ile birlikte artık sağda reklam gösterilmeyeceği için bu veri git gide düşecektir. Custom report tarafında bu veriler değişir mi, göreceğiz.

E-ticaret siteleri için AdWords raporuna linkten ulaşabilirsiniz.

Umuyoruz ki işinize yarar.

Berkan Bağcı

2014 Haziran - 2016 Eylül tarihleri arasında Teknokrasi'de Online Pazarlama Stratejisti olarak çalıştım. Eylül 2016 - Şubat 2018 arasında da Milliyetemlak.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım. Şubat 2018 - Şubat 2019 arasında Optdcom'da Analytics Direktörü olarak çalıştım. Şu anda da kurucusu olduğum ommetrics'te büyüme danışmanlığı üzerine hizmet veriyoruz. 2006 yılından beri üreterek emek verdiğim İnternet sektöründe Google Analytics, Google Tag Manager ve diğer ölçümleme araçları ile ilgili bildiklerimi ve tecrübe ettiğim konuları burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara