Yandex Perf

Yandex Performansı İçin Özel Rapor

Yandex, Türkiye’de Google’dan sonra en çok kullanılan arama motoru. Arama sonuçlarında reklam gösteriminde de yine Google’dan sonra geliyor. Yandex’in AdWords benzeri reklam platformu olan Direct üzerinden her geçen gün daha fazla marka reklam veriyor.

Biz de Yandex Direct üzerinden verilen reklamların performanslarını daha iyi ölçmek ve reklamlarımızı optimize edebilecek verilere ulaşmamızı sağlayacak bir özel rapor hazırladık. Tabii bu raporu doğru kullanmak için Yandex’teki reklam trafiğinizi işaretlemiş olmanız gerekiyor.

Aşağıdaki linkte yer alan özel rapor 2 bölümden oluşuyor. Birinci bölümde (User Behavior) Yandex Direct üzerinden elde edilen gösterim ve tıklama sayısı, tık başı maliyet, tıklama oranı, toplam maliyet, işlem sayısı ve gelir gibi metrikleri göreceksiniz. İkinci bölümde (E-commerce Details) ise Yandex Direct üzerinden elde edilen işlem sayısı, işlem başı maliyet, ortalama sipariş değeri, e-ticaret dönüşüm oranı ve ROAS’ı görebilirsiniz.

Yandex performansını takip etmek için hazırladığımız özel rapor

Yandex Direct’ten gelen gösterim, tıklama ve maliyet gibi metrikleri görebilmeniz için maliyet verilerini içe aktarmanız gerekir. Bunun için Farklı Reklam Kanallarının Maliyetlerini İçe Aktarma  yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Bu raporu kendi görünümünüze ekledikten sonra Yandex Direct verilerinizi göremeyebilirsiniz. Raporu hazırlarken kaynak / araç olarak yandex / cpc kaynaklı filtreler oluşturduk. Eğer sizin Yandex Direct trafiğiniz farklı bir kaynak / araç yapısıyla geliyorsa raporu düzenle kısmından filtrenizi ona göre ayarlamanız gerekir.

Berkan Bağcı

2014 Haziran - 2016 Eylül tarihleri arasında Teknokrasi'de Online Pazarlama Stratejisti olarak çalıştım. Eylül 2016 - Şubat 2018 arasında da Milliyetemlak.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım. Şubat 2018 - Şubat 2019 arasında Optdcom'da Analytics Direktörü olarak çalıştım. Şu anda da kurucusu olduğum ommetrics'te büyüme danışmanlığı üzerine hizmet veriyoruz. 2006 yılından beri üreterek emek verdiğim İnternet sektöründe Google Analytics, Google Tag Manager ve diğer ölçümleme araçları ile ilgili bildiklerimi ve tecrübe ettiğim konuları burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara