Fb Perf

Facebook Performansı İçin Özel Rapor

Facebook birçok e-ticaret sitesi için en çok kullanılan reklam mecralarından bir tanesi. Sunduğu ve sürekli test ettiği farklı reklam modelleri ile Facebook üzerinden alınan ücretli trafikler sürekli artış gösteriyor. Facebook reklamları kimi sektörler için bulunmaz nimetken kimileri içinse bilinmez bir alan olmaya devam ediyor. Biz de Facebook reklamlarının performanslarını daha iyi ölçebilmek adına oldukça detaylı veriler içeren bir özel rapor hazırladık. Tabii bu raporu doğru kullanmak için Facebook’taki reklam trafiğinizi işaretlemiş olmanız gerekiyor.

Aşağıdaki linkte yer alan özel rapor 2 bölümden oluşuyor. Birinci bölümde (User Behavior) Facebook Ads üzerinden elde edilen gösterim ve tıklama sayısı, tık başı maliyet, tıklama oranı, toplam maliyet, işlem sayısı ve gelir gibi metrikleri göreceksiniz. İkinci bölümde (E-commerce Details) ise Facebook Ads üzerinden elde edilen işlem sayısı, işlem başı maliyet, ortalama sipariş değeri, e-ticaret dönüşüm oranı ve ROAS’ı görebilirsiniz.

Facebook performansını takip etmek için hazırladığımız özel rapor

Facebook Ads’ten gelen gösterim, tıklama ve maliyet gibi metrikleri görebilmeniz için maliyet verilerini içe aktarmanız gerekir. Bunun için Farklı Reklam Kanallarının Maliyetlerini İçe Aktarma  yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Bu raporu kendi görünümünüze ekledikten sonra Facebook Ads verilerinizi göremeyebilirsiniz. Raporu hazırlarken kaynak / araç olarak facebook.com / ppc kaynaklı filtreler oluşturduk. Eğer sizin Facebook Ads trafiğiniz farklı bir kaynak / araç yapısıyla geliyorsa raporu düzenle kısmından filtrenizi ona göre ayarlamanız gerekir.

Berkan Bağcı

2014 Haziran - 2016 Eylül tarihleri arasında Teknokrasi'de Online Pazarlama Stratejisti olarak çalıştım. Eylül 2016 - Şubat 2018 arasında da Milliyetemlak.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım. Şubat 2018 - Şubat 2019 arasında Optdcom'da Analytics Direktörü olarak çalıştım. Şu anda da kurucusu olduğum ommetrics'te büyüme danışmanlığı üzerine hizmet veriyoruz. 2006 yılından beri üreterek emek verdiğim İnternet sektöründe Google Analytics, Google Tag Manager ve diğer ölçümleme araçları ile ilgili bildiklerimi ve tecrübe ettiğim konuları burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara