Oturum Kalitesi

Google Analytics’te Oturum Kalitesi Nedir?

Google Analytics bize artık “Oturum Kalitesi” metriğini veriyor. Peki nedir bu metrik?

Oturum Kalitesi her şeyden önce e-ticaret dönüşümlerine göre belirlenmiş bir metriktir. Google yardım sayfasında bu çok güzel anlatılmış ben de aynen aktarıyorum:

Analytics, kullanıcının dönüşüme ne kadar yakın olduğunu tahmin etmek için Oturum Kalitesi ve Ortalama Oturum Kalitesi metriklerini hesaplıyor. Her oturum için kullanıcı etkileşimi değerlendirilir. Ortaya çıkan dönüşüme yakınlık, belirli bir tarih aralığında her oturum için 1 ile 100 arasında bir puan olarak ifade edilir (1 işleme en uzak, 100 ise işleme en yakın demektir). 0 değeri, seçilen zaman aralığı için metriğin hesaplanmadığı anlamına gelir. Bu metrik her oturum için ayrı ayrı hesaplanır.

Oturum Kalitesi metriğine ulaşmak için Kitle > Davranış > Oturum Kalitesi ‘ni seçebilirsiniz. Bu metriği aynı zamanda Özel Raporlar’da da kullanabilirsiniz.

1 Haftalık Verilere Göre Oturum Kalitesi Kırılımları

Bu metriğin Analytics görünümünüze yansıması için bazı ön koşullar gerekir. E-ticaret izleme özelliğinin kurulu olması, aylık minimum 1.000 adetlik e-ticaret işlemi ve bu işlemleri modelleyebilmek için gerekli süre, yani 30 gün bu metriği kullanmak için gerekli ön koşullardır.

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar ve Öneriler

  • Bu metrik kalite baremine göre 5 ana grupta segmente edilmiş. Bu grupları daha da kırabilmek mümkün. Bu sayede daha dar segmentler elde edilebilir, bu da daha detaylı analiz ve sonrasında da daha detaylı pazarlama yapma imkanı sağlar.
  • Birincil boyut olarak Hazar Kanallar kullanılıyor olsa da bunu da kırabilmek mümkün. İster kaynaklarınızı, ister kampanyalarınızı, ister kelimelerinizi, isterseniz de açılış sayfalarınızı bu metriğe göre analiz edebilirsiniz.
  • Oturum kalitesi yüksek ya da düşük kullanıcıları segmente ederek bu kullanıcıların oluşturduğu dönüşüm yollarını analiz edebilir, bu yollara yönelik iyileştirmeler gerçekleştirebilirsiniz.

Oturum Kalitesi birçok Dijital Pazarlama çalışanının ve analistinin işini bir nebze olsun kolaylaştıracak bir metrik olmuş. En azından custom bir metriğe ihtiyaç duymadan direkt olarak Google Analytics üzerinde görmek oldukça faydalı.

Berkan Bağcı

2014 Haziran - 2016 Eylül tarihleri arasında Teknokrasi'de Online Pazarlama Stratejisti olarak çalıştım. Eylül 2016 - Şubat 2018 arasında da Milliyetemlak.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım. Şubat 2018 - Şubat 2019 arasında Optdcom'da Analytics Direktörü olarak çalıştım. Şu anda da kurucusu olduğum ommetrics'te büyüme danışmanlığı üzerine hizmet veriyoruz. 2006 yılından beri üreterek emek verdiğim İnternet sektöründe Google Analytics, Google Tag Manager ve diğer ölçümleme araçları ile ilgili bildiklerimi ve tecrübe ettiğim konuları burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.

This Post Has One Comment

  1. Merhaba size mail olarakta attım ama burdan da sormak istediğim bi sorun var. Sitemi başka bir analytics mülküne taşıdım onadan beri siteme gelen trafikte bi anormallk var. Özellikle facebokktan gelen hitler sayılmıyor. Yine facebooktan gelen trafik analyitcs te sosyal olarak değilde direck olarak görünüyor. Acaba ne yapmam lazım hocam facebookta link attığımda mesela 5000 k bağlantı tıklaması görünürken analyitcs te 1 k bile hit gelmemiş olduğunu görüyorum. Ne yapabilirim nasıl bir çözüm bulabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara