Hesaplanmis

Hesaplanmış Metrikler Nedir, Nasıl Kullanılır?

Hesaplanmış Metrikler, Google Analytics’te kullanıcıların kendilerine özel olarak oluşturabildiği, genel olarak da maliyet içeren metriklerdir. Hesaplanmış metrikleri özel raporlarınızda ya da kendi hazırladığınız dashboardlarda kullanabilirsiniz.

Hesaplanmış Metrikler her görünüm için ayrı ayrı çalışır. Her bir görünüm için, ücretsiz kullandığınız Google Analytics’te 5 adet iken Analytics 360’ta 50 adet kullanılabiliyor.

Daha önce Farklı Reklam Kanallarının Maliyetlerini İçe Aktarma yazımızda olduğu gibi bir maliyet aktarımı yaptıysanız, birim maliyeti hesaplamak için aşağıdaki örneği uygulayabilirsiniz.

1- Google Analytics’te “Görünüm” alanında “Hesaplanmış Metrikler”i beta olarak görebilirsiniz.

2- Maliyet hesaplayacağımız için metrik tipini para birimi olarak seçiyoruz. Maliyet zaten mevcut kanallarımızdan içe aktardığımız maliyetleri içeriyor. Biz burada sipariş başına maliyeti hesaplatmak istiyoruz.

3- Bunu yaptıktan sonra da özel raporlardan bir rapor hazırlayabilir, ve kaynaklarımızın sipariş maliyetlerini aşağıdaki gibi görebiliriz.

Hesaplanmış Metrikler Google Analytics’te hazır gelmeyen metriklerin oluşturulmasını sağlayarak birçok kolaylık sağlıyor. Şu anda betada olan bu ürünü Analytics Turkey olarak biz de kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Kullanıcı maliyetlerini, oturum maliyetlerini ve sitede gerçekleşen diğer aksiyonları bu şekilde hesaplatabilirsiniz.

 

Berkan Bağcı

2014 Haziran - 2016 Eylül tarihleri arasında Teknokrasi'de Online Pazarlama Stratejisti olarak çalıştım. Eylül 2016 - Şubat 2018 arasında da Milliyetemlak.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım. Şubat 2018 - Şubat 2019 arasında Optdcom'da Analytics Direktörü olarak çalıştım. Şu anda da kurucusu olduğum ommetrics'te büyüme danışmanlığı üzerine hizmet veriyoruz. 2006 yılından beri üreterek emek verdiğim İnternet sektöründe Google Analytics, Google Tag Manager ve diğer ölçümleme araçları ile ilgili bildiklerimi ve tecrübe ettiğim konuları burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara