Hucresel

Google Analytics’te Mobil Trafiğin Wi-Fi ya da Hücresel Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Mobil web trafiği her geçen gün büyüyor ve daha da büyüyeceğini öngörmek çok da zor değil. Gerek Google gerekse de web sitesi sahipleri mobilin artışıyla alakalı sürekli olarak kendilerini geliştirmeye gayret gösteriyorlar. Bu gayretlerin temelinde de kullanıcıların içeriklere ve sitenin fonksiyonlarına mobilde daha hızlı ve kolay ulaşmaları var. Biz de Analytics Turkey olarak ürün yöneticilerinin, arayüz geliştiricilerinin ve dijital pazarlamacıların işine yarayacak bir yazı yazmak istedik.

Bilindiği üzere mobil ziyaretçiler sitelere 2 bağlantı yoluyla erişebiliyorlar: Hücresel ve Wi-Fi.

Google Analytics standart raporlarında bu ekranları göremiyoruz ancak Google Analytics’in bize sunduğu ikincil boyut özelliğinde yer alan “Network Domain” boyutu bu ayrımı yapmamızı sağlıyor. Ben yaptığım araştırmalar neticesinde “Network Domain” boyutunun unknown.unknown gelmesi durumunun hücresel bağlantı nedeniyle oluştuğunu iddia etmiştim. Bu iddiamı güçlendirmek için de ofiste bir test gerçekleştirdim. Test neticesinde de aşağıdaki ekranı elde ettim.

Uyguladığım test senaryolarından elde ettiğim sonuç yukarıdaki gibi oldu.

Yukarıda 3 senaryo var. Bu senaryolar şu şekilde:

1- Masaüstü cihaz üzerinden ethernet ile bağlanmak

2- Mobil cihaz ve masaüstü cihaz üzerinden Wi-Fi ile bağlanmak

3- Mobil cihaz üzerinden 3G ile bağlanmak

Ofisteki IT ekibinden kullandığımız ethernet hattının saglayici.net ‘e, Wi-Fi hattının TTNet’e bağlı olduğunu öğrendim.

Birinci senaryoda bilgisayarımdan ethernet ile çıkış yapmıştım ve bu çıkışım ekrana saglayici.net olarak yansıdı. Sonra teker teker 2. ve 3. senaryoları da uyguladım. 2. senaryoyu hem mobilden hem de masaüstünden Wi-Fi’a bağlanarak gerçekleştirdim ve burada da TTNet’in ekrana yansıdığını gördüm. Son senaryoda ise mobil cihazımdan 3G ile /berkantest/ sayfasına giriş yaptım ve unknown.unknown olarak yansıdığını tespit ettim.

Buradan yola çıkarak Wi-Fi ve 3G ayrımını bu şekilde yapabilir, dilerseniz bu kavramlar üzerinden oluşturacağınız segmentlerle de mobil trafiğinizi yorumlayabilirsiniz.

Berkan Bağcı

2014 Haziran - 2016 Eylül tarihleri arasında Teknokrasi'de Online Pazarlama Stratejisti olarak çalıştım. Eylül 2016 - Şubat 2018 arasında da Milliyetemlak.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım. Şubat 2018 - Şubat 2019 arasında Optdcom'da Analytics Direktörü olarak çalıştım. Şu anda da kurucusu olduğum ommetrics'te büyüme danışmanlığı üzerine hizmet veriyoruz. 2006 yılından beri üreterek emek verdiğim İnternet sektöründe Google Analytics, Google Tag Manager ve diğer ölçümleme araçları ile ilgili bildiklerimi ve tecrübe ettiğim konuları burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.

This Post Has 3 Comments

  1. Teknoloji > Network altında Vodafone 3g ip pool olarak listelenen trafik mevcut, bunun 3g bağlantı olduğuna emin olabilir miyiz?

    Yaklaşık %13 gibi yüksek oranda bir kullanım mevcut, diğer operatörlerle kabaca tüm trafiğin %30’u 3g hızında bağlantılardan gelmesi sonucu çıkıyor, inanamadığım için fikrinizi merak ediyorum. Sizdeki oranlar nasıl?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara