Fb Analytics

Facebook Analytics Nedir?

Facebook belki de çok çok önce girmesi gereken alana bir süre önce giriş yaptı ve Facebook Analytics platformunu kullanıcılara açtı. Facebook Analytics For Apps olarak yayına çıkan bu araç esasında diğer araçlar gibi kullanıcı davranışlarını yorumlamamıza yardımcı oluyor. Facebook Analytics ile ilgili detaylı bilgileri Facebook Analytics Yardım sayfasında bulabilirsiniz.

Facebook Analytics’i uygulamalarınıza kurabileceğiniz gibi websiteniz için de kullanabilirsiniz. Bunu da hepimizin yakından bildiği Facebook Pixel ile yapmak mümkün.

Eğer Facebook piksellerinizi doğru yerlerde (teşekkürler sayfası, sepet sayfası, ödeme sayfası gibi) event olarak tetikliyorsanız Facebook Analytics ile birçok veriye ulaşmanız mümkün olabiliyor. Demografik olarak Google Analytics’e göre daha doğru veriler gösterdiğini savunduğum Facebook Analytics kullanıcının hangi trafik kaynağından geldiğini göstermiyor fakat ziyaretçilerimizin başka hangi Facebook sayfalarını beğendiğinin bilgisini bize verebiliyor. Google Analytics’te olduğu gibi burada da metrikleri yorumlarken segment özelliğini kullanabiliyoruz.

Facebook Analytics’te isterseniz dönüşüm hunileri oluşturabilir ve bu hunilerdeki davranışları da değerlendirebilirsiniz. Ayrıca yine tercih etmeniz durumunda kohort ve retention yorumlarını da Facebook Analytics ile yapabilirsiniz. Events üzerinden, piksellerle sitenizde oluşturduğunuz event adımlarının performansını görebilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde seçtiğiniz pikselin ana karşılama ekranını görebilirsiniz.

Facebook Analytics

Facebook Analytics’te elde edilebilecek çok fazla veri şu aşamada mevcut değil fakat bu alana daha fazla eğileceğinden şüphem de yok açıkçası. Facebook Analytics ile ilgili gelişmelerden sitemiz aracılığıyla haberdar olabilirsiniz.

Berkan Bağcı

2014 Haziran - 2016 Eylül tarihleri arasında Teknokrasi'de Online Pazarlama Stratejisti olarak çalıştım. Eylül 2016 - Şubat 2018 arasında da Milliyetemlak.com'da Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştım. Şubat 2018 - Şubat 2019 arasında Optdcom'da Analytics Direktörü olarak çalıştım. Şu anda da kurucusu olduğum ommetrics'te büyüme danışmanlığı üzerine hizmet veriyoruz. 2006 yılından beri üreterek emek verdiğim İnternet sektöründe Google Analytics, Google Tag Manager ve diğer ölçümleme araçları ile ilgili bildiklerimi ve tecrübe ettiğim konuları burada yazarak daha fazla insanın bilgi sahibi olmasını amaçlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara